rzetelna firma
google adwords

eactive
ul. Aleksandra Zelwerowicza 18A
53-676 Wrocław

tel. +48 71 340 94 00
fax. +48 71 340 94 09

e-mail: biuro@eactive.pl

Szyfrowana analityka

Druga połowa października przyniosła zapowiedzi kolejnych zmian wprowadzanych przez Google w jednej z ich kluczowych usług. Zmiany powinny zainteresować szczególnie wszystkie osoby zajmujące się pozycjonowaniem i korzystające z Google Analytics.

Jako pierwsi różnice zauważą użytkownicy zalogowani na witrynie google.com, którzy w adresie strony będą mogli dostrzec, że standardowy protokół HTTP zastąpiony został jego szyfrowaną wersją HTTPS. Co to dokładnie oznacza? Wszystkie zapytania kierowane do wyszukiwarki w ten sposób stają się widocznie jedynie dla przeglądarki, oraz Google. Wpłynie to oczywiście na wyniki, które otrzymamy w Google Analytics – zamiast słów kluczowych, które doprowadziły do naszej strony, otrzymamy dosyć enigmatycznie brzmiącą frazę (not provided). Dane od osób korzystających z niezaszyfrowanej wersji podawane będą bez zmian.

Podsumowując, zobaczymy pełne dane dla użytkowników, którzy nie są zalogowani na koncie Google (albo korzystają z Google w domenach narodowych), wyłączyli szyfrowanie, korzystają z innych wyszukiwarek lub kliknęli w naszą reklamę AdWords.

Z jednej strony ma to zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników, z drugiej nie tak dawno temu ogłoszone zostało płatne narzędzie Analytics Premium. Można z tego wyciągnąć wniosek, że jest to tylko część długofalowej strategii i w najbliższym czasie możemy spodziewać się kolejnych ogłoszeń od firmy z Mountain View.

Zgodnie z informacjami napływającymi z sieci na razie wpływ szyfrowania na wyniki jest marginalny, jednak wprowadzenie tych zmian dla domen narodowych (m.in. google.pl) jest tylko kwestią czasu, a wtedy obraz ten może się znacząco zmienić.

Zostaw komentarz

Komentarz: